Menü

Az úszás és annak pozitív hatásai

Az úszás és annak pozitív hatásai

Napjainkban az úszás is az igen sokak által kedvelt sportok közé tartoznak. Szerencsére már ki is tudjuk használni a jó időt, hiszen megnyitottak a strandok, tófürdők, ahová szinte mindenki előszeretettel jár.

Arról már biztosan sokat hallott mindenki, hogy az úszás az mennyire egészséges és milyen sok pozitív hatást gyakorol szervezetünkre, tartásunkra. Ebben teljesen számos szakértő is egyetért.

Íme néhány pozitív dolog, amit érdemes tudni az úszásról.

Talán az egyik leismertebb tény az úszásról, hogy nagyban hozzájárul a gerincferdülés elkerüléséhez, valamint ha már kialakult, akkor segít javítani rajta, hiszen szinte minden izmunkat megmozgatja.

Ezenkívül javítja a szív működését és keringésirendszerét, hiszen úszás közben alakul ki a legnagyobb oxigénhiány a szervezetben, hiszen korlátozott időben tudunk csak levegőt venni, ugyanakkor ekkor van használatban a legtöbb izomcsoportunk.

Mindezek mellett a vázizmok érellátásán is javít, valamint fejleszti a légzőrendszert is, hisz az úszás a legprecízebb légzésszabályozásra kényszerít minket, hiszen csak egyetlen pillanatban tudunk levegőt venni. Ez jelentősen erősíti a légzőizmainkat.

A mozgás szervrendszerünk fejlődésében is hatalmas szerepet játszik, hiszen a víznek 14%-kal nagyobb az ellenállása, mint a levegőnek, aminek köszönhetően sokkal nagyobb erőfeszítésre van szükségünk egyes gyakorlatok elvégzéséhez. Ennek köszönhető, hogy gyakran sokkal hatásosabb tud lenni, mint egy sima edzés.

Emellett azt is a pozitív dolgok között kell megemlítenünk, hogy sokkal kevesebb a sérülés és a túlterhelés esélye, hiszen a víz mentesíti a testet a terheléstől.

Továbbá azt is érdemes megemlítenünk, hogy rendkívül jó alakformáló, hiszen rendkívül izmossá teszi testünket, de mégsem leszünk túlzottan kigyúrtak tőle.

Természetesen az immunrendszer fejlesztésére is kiváló megoldás, hiszen szervezetünk egy idő után hozzászokik a fürdőkádtól alacsonyabb hőmérsékletű vízhez, majd egy bizonyos idő elteltével sokkal kevésbé leszünk hajlamosak kihűlésre a medencéből való kilépés után.

Az immunrendszer mellett az állóképességünk fejlődéséhez is nagyban hozzájárul. Ha kitartóak vagyunk egy idő után érezhetjük is, hogy sokkal egészségesebbek, fittebbek vagyunk, hiszen segít a szövetek, sejtek oxigénellátásában.

Végül, de nem utolsó sorban az idegrendszerre is kifejezetten jó hatást gyakorol, ugyanis a víz sokak szerint nyugtató hatású, az emberek többségénél csökkenti a stresszt és a feszültséget.

Ha tehetjük érdemes már babakorban elkezdeni gyermekünket tanítani úszni, hiszen akkor még sokkal könnyebben tanulnak és szerencsére már rengeteg lehetőségünk van, így kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb helyet, ahová járhatunk kisbabánkkal babaúszásra.

Mindamellett, hogy egészségünk szempontjából nagyon sok pozitív hatással bír, még hasznos is lehet, hiszen a gyermekek többsége rajong az élményfürdőért, strandokért, hajókirándulásokért, ahol azért nem árt, ha legalább valamennyire tud úszni az ember.

Keresés