Így küzdd le a tavaszi fáradtságot

Talán te is tapasztaltad már azt a tavaszi fáradtságnak nevezett jelenséget, amikor március elején a jóidővel együtt megérkezik a fáradtság, fáradékonyság, ingerlékenység, aluszékonyság és fejfájás. A hosszú, téli hideg és napfényhiány a szervezetet kimeríti, nem is csoda, hogy ilyenkor egy kicsit kifacsartnak érezzük magunkat. Fontos azonban tudni, hogy a tavaszi fáradtság nem betegség, a szervezetünk teljesen természetes reakciója a tavasz beköszöntére. Ahhoz azonban a tünetek minél kevésbé viselje meg szervezetünket sokat tehetünk.
A hosszú hideg időszak után a legtöbben már alig várjuk a jó időt, a tavaszt. Már előre azt tervezgetjük, hogy mennyi időt töltünk majd a szabadban, merre megyünk majd túrázni, és úgy nagy általánosságban tele vagyunk szabadtéri tervekkel. Ám amikor valóban beköszönt a jó idő sokan azt érezzük, hogy alig élünk, álmosak, fáradtak, enerváltak vagyunk, ráadásul a végtagjaink is olyan nehezek… Nos, ezt a jelenséget hívjuk tavaszi fáradtságnak.
A tünetek mögött az ok nagyon egyszerű, a szervezetünk ilyenkor ugyanis a téli üzemmódról tavaszira vált, ez pedig nagyobb energiát vesz igénybe a szervezetnek, mint a „normál” üzemmód, nem csoda, hogy a testünk minden maradék energia tartalékát feléli. A hormonoknak alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy több fényt kapnak, ez a folyamat pedig nagyon fárasztó. A kiváltó okok között van az is, hogy télen kevesebb zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk viszont több zsírban és kalóriában gazdag ételt, emiatt pedig kimerülnek a vitamin- és ásványianyag készletek, aminek következtében szintén csökken az energiaszintünk, emiatt fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat.
Szerencsére a tavaszi fáradtság tünetei elkerülhetők, vagy legalább mérsékelhetők, rövidíthetők, megelőzhetők. Csupán annyit kell tennünk, hogy mozgunk, sportolunk. Az hogy milyen mozgásformát választunk, csak rajtunk múlik, fontos, hogy olyan sportot válasszunk, ami számunkra örömet okoz, még jobb, ha olyat választunk, ami a szabadban is végezhető. Nem foghatunk mellé a futással, kerékpározással, túrázással, de remek választás a torna, jóga, úszás és a különféle csapatsportok is.
Nagyon fontos, hogy rendszeresen végezzünk testmozgást és erősítsük testünket, hiszen ez jótékony hatással van a keringésünkre, az izmaink és ízületeink állapotára, a csontrendszerre, a légzőrendszerre, a hormonháztartásra, az immunrendszerre és még sorolhatnánk. Nem mellékesen sportolás közben dopamin termelődik a szervezetben, amely jó közérzetet és boldogságot okoz, enyhíti a depresszió tüneteit.
A sportolás mellett figyeljünk az étkezésre is, együnk többször kis adagokat, így folyamatos lesz a szervezetünk energia utánpótlása. Fontos, hogy minél változatosabban étkezzünk, mert így a szervezet számára biztosítva vannak a szükséges nyomelemek és vitaminok, ásványi sók. Fogyasszunk sok tejet és tejterméket, sok zöldséget és gyümölcsöt és fokozottan figyeljünk a folyadékbevitelre is.
Végül, de nem utolsó sorban figyeljünk arra, hogy maradjon a hozzáállásunk pozitív, szorítsuk minimálisra a stresszt és a feszültséget, merítsünk erőt emberi kapcsolatainkból fordítsunk minőségi időt a kikapcsolódásra és pihenésre. Ezek mind megkönnyítik a szervezetünk átállását a tavaszi üzemmódra.
Figyeljünk oda arra, hogy a tavaszi fáradtság ne temessen maga alá. A tüneteket rendszeres sportolással hamar megszüntetheted, És bármi legyen is a te sportod, nálunk megtalálod a megfelelő felszerelést. Keresd futócipőinket itt, túrabakancsainkat itt, fitness ruházatainkat itt, egyéb felszereléseinket pedig itt.